FESTİVALİN FİNALİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

07.09.2018


Finali Milas’ta gerçekleştirilen 4. Uluslararası Zurnazen Festivali, ilgiyle izlendi. Sahne performanslarıyla unutulmaz bir gece yaşatan zurna üstatları,  Milas halkından bol bol alkış topladı.
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Zurnazen Festivali’nin finali Milas’ta gerçekleştirildi. Milas halkının yoğun ilgi gösterdiği festivale; CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynep Çınar, Faik Karagöz, belediye meclis üyeleri ve STK temsilcileri katıldı.
Muğla, Manisa, Erzurum, Kırşehir, İstanbul, Azerbaycan, Ermenistan, Hindistan, Tayvan, Bulgaristan ve Makedonya’dan festivale katılan 16 zurna sanatçısı, sahneye gelerek sergiledikleri performansla unutulmaz bir geceye imza attılar. 
Dünyada ilk defa yapılan ve her yıl biraz daha genişleterek uluslararası boyuta taşınan festivalde sahne alan zurna üstatları; Ünal Yürük, Halil Çokyürekli, Hasan Çakan, Yenal Satıcı, İlhan Çubukçu, Işık Soğukkuyu, Özdemir Göçer, Taysun Taşkın, Bulgaristan’dan Georgı Dımıtrov, Tayvan’dan Chıenyun Tseng, Makedonya’dan Zhelo Destanovski, Bulgaristan’dan Krasımır Damyanov Dımıtrov, Azerbaycan’dan Rahman Rasimoğlu, Bulgaristan´dan Ilıa Bozhınov Sımeonov, Ermenistan’dan Suren Asatryan, Hindistan’dan Lokesh Anand, orkestra eşliğinde Türkiye ve dünyadan çeşitli eserleri zurna ile seslendirdi.
Meydanı dolduran kalabalık, zurna sanatçılarını ve orkestra sanatçılarını bol bol alkışladı. 
“ÖZGÜN BİR FESTİVALİN FİNALİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTIK”
Müziğin evrensel olduğunu hatırlatarak kültürel değerlere sahip çıkan özgün bir festivalin finaline ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Burada bu güzel etkinliği yalnız bırakmadığınız ve destek verdiğiniz için hepinize teşekkür eder, şükranlarımı sunarım. Gerçekten izlemekte olduğumuz, bu zene 4.’sü yapılan bu zurnazen festivalinin arkasında çok önemli bir felsefe ve gayret var. Kültüre sahip çıkılması işte budur. Çok özgün ve iyi tasarlanmış bir çalışma… Bu güzel felsefenin, organizasyonun arkasında değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün’ün imzası vardır. Bu anlamda başkanımıza böylesi özel bir festival için ve bu festivalin finalini her yıl Milas’ta düzenlediği için teşekkür ederim. Aynı zamanda çok değerli Ünal Yörük hocamızın da bu organizasyonda çok değerli çaba ve katkıları var. İki isim bir araya geldiğinde işte böylesine güzel bir organizasyon ortaya çıkıyor. Dünyanın, ülkenin her yerinden üstatları burada izlemek hepimiz için farklı bir duygu yaratan bir ayrıcalıktır. Zurna çok çok önemli bir enstrümandır. Asker uğurlamalarından düğünlerimize, her türlü üzüntümüzden sevincimize kadar her şeyimizi paylaştığımız kültürümüzün en önemli parçalarından birisi olan bir enstrümandır. O nedenle bu özel enstrümana sahip çıkıyoruz. Şuanda yapılan organizasyon, Türkiye’de ve dünyada bir ilk olma özelliği gösteriyor. Ben emeği geçen ve buraya dışarıdan gelen bütün sanatçılarımıza gerçekten sizler adına da teşekkür ediyorum ve seneye Milas’ın yine finale ev sahipliği yapmasını istiyorum.” diye konuştu.
Geç saatlere kadar ilgiyle takip edilen festival, zurna sanatçılarının eserlerini seslendirmesiyle sona erdi.