ESENTEPE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJE BAŞLADI

11.09.2018


Milas için önemli bir yere sahip olan Esentepe, Park ve Bahçeler Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında tadilat görerek yeniden halkın kullanımına açılacak. Proje kapsamında ilk çalışma, Milas Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü gözetimindeki kazı ile başladı.
Mülkiyeti Milas Belediyesine ait Hacıapti mahallesi Topbaşı mevkiinde  halk arasında Esentepe olarak bilinen alanda, proje çalışmaları kapsamında Milas Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü gözetiminde kazı başladı.
Kazı öncesinde de Milas Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü alanda geniş kapsamlı temizlik çalışması başlattı.Biriken çöp ve otların temizlenmesinin ardından Esentepeye ilk kepçe vuruldu.
 Milas için önemli bir yere sahip olan ve konum olarak da eşsiz bir manzaraya sahip olan Esentepe, Park ve Bahçeler Müdürlüğünce hazırlanan proje ile yeniden halkın hizmetine sunulacak. Proje kapsamında, Milas Belediyesi ve Milas Arkeoloji Müzesi tarafından alanda sondaj kazısına başlandı. 3. Derece Arkeolejik sit alanı içerisinde kalan ve bu nedenle uzun yıllardır atıl durumda olan alan kazı çalışmalarının ardından Park ve Bahçeler Müdürlüğü projesi ile ailelerin oturabileceği Çay Bahçesi olarak düzenlenerek hizmete açılacak.
Milas Belediyesi Başkan Yardımcısı Zeynep Çınar,  Park ve Bahçeler Müdürü Mustafa Çoban, Müze yetkilileri ile beraber alan üzerinde incelemelerde bulunan Milas Arkeoloji Müzesi Müdürü Gülnaz Savran çalışmaların 1 yada 1,5 ay süreceğini belirtti. Kazı yapılacak alanın epey büyük olduğunu dile getiren Savran; “Çalışmaların yapılacağı alanın yan tarafında Antik Tiyatro olduğunu düşünüyoruz. Esentepe’de yapacağımız kazı çalışmalarında her hangi bir Arkeolojik esere rastlanırsa bulunan eserler korunarak Milas Belediyesi tarafından hazırlanan proje içerisinde değerlendirilip sergilenecek.” dedi.
Milas Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Mat yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje Anıtlar Kuruluna sunarak gerekli izinlerin alınması için müracaatımızı yapmıştık. Nihayet kuruldan gerekli izinler geldi ve Arkeoloji Müzesi Müdürümüz ile kazı çalışmalarına başladık. Çalışmaların tamamlanması sonucunda Esentepe eski ihtişamlı günlerine geri dönecek.”dedi.