LABRANDA SU BASIN AÇIKLAMASI

25.09.2018


Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat son zamanlarda bayiler tarafından Labranda suyuna uygulanan fazla fiyat artışına dair açıklamalarda bulundu.
Başkanlık makam odasında İlçe genelindeki basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Tokat önemli açıklamalarda bulundu. Labranda su fiyatlarına Belediye meclisi tarafından  yapılan zamlar ve piyasadaki bayilerin uyguladığı satış fiyatları konusunda yaratılan spekülasyonlara açıklık getirmek istediğini belirten  Başkan Tokat ; Kulağımıza gelen bilgiler doğrultusunda gerek bazı bayiler gerekse bazı vatandaşlarımız bu düzenlemeler ile ilgili farklı yorumlar,yanıltıcı beyanlar ve aynı zamanda da bu düzenleme ile ilgilide günün ekonomik şartlarını bahane ederek Milas’ın ve Allahın suyuna zam yaptılar diye algı oluşturulmak isteniyor, ben buna açıklık getirmek istiyorum”dedi.
SUYUN SATIŞ FİYATLARINI BELİRLENMESİ BİZİM YETKİMİZDE
Olayın detayına girmeden önce bizim bayiler ile yaptığımız sözleşmeye göre suyun fabrika satış fiyatını belirleme yetkisi, bayi ve marketlerin satışını belirleme yetkisi de tamamen Belediyemize aittir.Bayilerimiz başlangıçta yaptıkları sözleşme ile hem fabrika satış fiyatlarımızı  hem de piyasaya satış yapacakları fiyatlara uymayı kabul ve taahhüt etmişlerdir.Bu sebepten dolayı Labranda Milas’ın markasıdır ve bu marka ile ilgili gerekli her türlü düzenlemeye yapma yetkisi Milas Belediyesine aittir. Kişilerin yada Belediye dışındaki kuruluşların kendi kendilerine bir fiyat belirleme ve bunu uygulama yetkisi yoktur. Şunu da özellikle belirtmek istiyorum yapılan bu zamlara rağmen şu anda bayisine en ucuz su çıkışı yapan Labranda’dır.Diğer markalar Labranda’nın piyasasında etkin olabilmek için suyu vatandaşa satış fiyatlarını bize paralel tutmaya çalışıyor.Ama fabrikadan bayisine verdiği fiyatlar bizim üzerimizde.Diğer suların bayileri aslında daha az kazanıyorlar.Bizim bayiimiz çıkış ve satış fiyatlarına göre  daha iyi kazanıyor. Çünkü çıkış fiyatı az satış fiyatı neredeyse aynı. Bu açıdan özellikle bayilerimizin ve vatandaşlarımızın satış yaparken ve bazı şeyleri topluma anlatırken çok  dikkatli olmaları gerekiyor..Ben şöyle bir bilgilendirme yapayım. Zaten Labranda  pet su ve damaca olarak biz çok büyük kar hedefleri güden bir anlayışla çalışmıyoruz. Kamu kurumu olmamız nedeniyle bizim maliyetleri gözetmemiz gerekmekte.Belediyeyi zarara sokacak maliyetler altında satış yapmamız mümkün değil.Ortaya çıkan maliyetlerin üzerine cüzi oranda  fiyat koyarak bayilerimize mal çıkışı yapıyoruz. Bu anlamda tekrar belirtmek istiyorum. Piyasada bayiine en ucuz malı veren işletme konumundayız.
DÖVİZ ARTIŞLARI MAALİYETLERİ ARTTIRDI.
Son 5 yada 6 aydır özellikle Ekonomi ve döviz kurlarındaki oynamaları sizde yakından takip ediyorsunuz. Bazı yerlerde Allah’ın suyunu döviz artışını bahane ederek zamladınız diye söyleniyor.Her hangi bir doğal kaynaktan gidip avucunla su içersen tabi bunun döviz artışı ile ilgisi yok.Ama o suyun vatandaşa gidinceye kadar yada fabrikaya gelişine kadar gerek işlenmesi gerek ambalajlanmasında ve pazarlanmasında döviz kurundaki ve ekonomik gidişatı oluşan unsurlar var ise o zaman bundan etkilenmemek mümkün değil.Yılbaşında ve şimdiki durumda karşı karşıya olduğumuz döviz kurlarını hepimiz yakından takip ediyoruz.Sadece son birkaç ayda yaşanan dolar ve euro kurundaki hareketlenme neticesinde Ağustos ayı meclisimizde fiyat ayarlaması yaptık.O zaman dolar kuru 5,02 tl civarında idi.Daha bir ay geçmeden döviz 6,60 ve 7,0 TL civarlarını gördü.Ve Eylül meclisimizde bu artışlara dayanarak Labranda su fiyatlarında yeniden ayarlama yapmak zorunda kaldık.Labranda suyu vatandaşa ve pazara sunulurken günün ekonomik şartlarından etkileniyor.Elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki artış gerekse alınan kapak,etiket,karton preform gibi ham maddelerin hepsi döviz ile alınması bizleri zorluyor.Özellikle son zamanlarda bizim karşı karşıya kaldığımız maliyet fiyatları ile  malzeme alımları esnasında firmalara teklif ettiğimiz fiyatlar arasında fark oluştu ve firmalar bize o fiyatlardan malzeme vermez oldu.Biz belli bir süre zararına su satmak zorunda kaldık.Ve yükselen maliyetler karşısında Ağustos ve Eylül meclislerimizde fiyat artışlarına gitmek zorunda kaldık.
Yılbaşından bu yana ortaya çıkan  dövizdeki hareketliliğe rağmen bizim uyguladığımız fiyat artışlarıyla maalesef bayilerimizin piyasaya sundukları fiyatların artışların arasında çok fazla oransızlık var.Biz fiyat değişiklikleri yapmadan önce Damacana suyun fabrikadan bayiimize satış fiyatı KDV dahil 2TL idi.iki fiyat değişikliği yapmamıza rağmen bu fiyat şu anda yine KDV dahil 2,70 TL oldu.Şu anda piyasada görüyoruz ki bayilerimiz vatandaşa karşı hem bu oranın çok fazla üstünde  zam yaparak satış yapmakta hem de yaptıkları zammı Belediyemize mal etmekte.Aldığımız bilgilere göre şu anda bayiler suyu 7 TL den satmakta ve bu fiyatların 10 Tl ye kadar çıktığı görülmekte.
BAYİLER BİZİM FAİYATLARIMIZA UYMAK ZORUNDA
Şunu tekrarlamak istiyorum. Biz bayilerimiz ile yaptığımız satış sözleşmelerine göre Fabrikadan çıkış ve piyasada satış fiyatlarını belirleme yetkisi Belediyemize ait ve bayiimizde buna uymak zorunda.Bu sebeple siz değerli basın mensuplarımız aracılığı ile Bayilerinde etkileşim ve kar oranlarını dikkate alarak  Labranda sularının satış fiyatlarını kamuoyuna açıklamak istiyorum.
Buna göre  12 li 0,5 LT pet su Fabrikadan çıkış fiyatı 4,32 TL .Buna göre 1 adet 0,5 lik su 0,36Krş denk gelmekte.Bayiimiz bu suyu kolisini 5,75  tanesini ise 0.48 Krş’ye satacak,marketlere vermesi durumunda ise 0,5 LT su kolisi 9,00 1 tanesini ise 0.75 Krş tan satılacak.
6 lık 1,5 Lt pet suyun yine fabrikamızdan çıkış fiyatı Kolisi 4,86 TL , bir adedi ise0,81 Krş.Buna göre bayiimiz bu suyu kendi satarsa kolisi 6,00 TL adedini ise 1,00 TL’ye markete vermesi durumunda ise marketlerimiz Kolisini 9,00 bir adedini ise 1,5 TL satmak zorunda.
4lü 5 litrelik suyun fabrikamızdan çıkış fiyatı 6,48 TL tekli satışı fiyatı ise 1,62 TL dır.Bayilerimiz bu suyu kendileri kolisini 8,00 TL, tanesini ise 2 TL ye satacaklar.Market satış fiyatı ise koli olarak 10,00 TL , tane olarak ise 2,5 TL ye satacak
Son olarak 19 LT damacana suyunun fabrika çıkış fiyatı 2,70 TL dır. Bayilerimiz ise üzerlerine %70 kar koyduktan sonra yerinde satış yapıyor ise 4,59 TL, evlere teslim sırasında mesafelere göre 5,0 yada 6,0 TL civarında satması gerek.Yine bayilerimizin 19 Lt’lik damacana suyun marketlere satış fiyatı 4,0 yada 4,5 TL civarında olacak, marketlerin ise evlere servis fiyatları mesafeye göre 5,5 ve 6,0 TL civarında olacak.Bu söylediğimiz fiyatlar Milas’ın beldeleri mahalleleri yani tüm Milas sınırları içerisinde geçerli.Milas dışındaki bayilerde ise üzerlerine nakliye giderleri de  konularak mesafeye göre 6,0 ila 8,0 TL civarında satılacak.
BAYİLİK SÖZLEŞMELERİ FESH EDİLECEK.
Tüm bayilerimizin uygulaması gereken satış fiyatları bu şekildedir.Aksine uygulamaların yapılması mümkün değildir.Bu anlamda gereken denetimler yapılacaktır. Vatandaşlarımızda bu konuda hassas olmalarını bekliyoruz.Aksine uygulamaların tespit edilmesi durumunda mevzuattan ve sözleşmelerden doğan  yükümlülükler çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır.Gerekirse bayilik sözleşmelerinin feshine kadar gidilecektir.Bu konuda kimsenin endişesi olmasın.Bu açıklamayı siz değerli basın mensuplarımız vasıtasıyla yapmayı uygun gördüm.Sizlerinde konuya hassasiyet ile yaklaşacağınızı umuyorum”dedi.
Son olarak Milas içerisinde 16 toplamda ise 53 adet bayilerinin olduğunu, Labranda su fabrikasındaki makinelerin yenilenmesi,günün şartlarına uygun bardak ve şişe suyu gibi ürünlerinde piyasaya sürülmesi adına çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Tokat ; “Şu geçiş süreci esnasında gerekli adımların atılmasında temkinli davranmak zorundayız.Planlamalarımızı yapıyoruz ancak gerekli adımları ne zaman atabiliriz bilmiyorum.Piyasa şartları şu an için adım atmamızı engelliyor”dedi.
Basın mensuplarından gelen Labranda su fabrikası önündeki Halk çeşmesinin yeniden akıp akmayacağı sorusuna cevaplayan Tokat ; Şu an iti bari ile Labranda suda gerek yapılan patlatmalar gerekse yağışların azlığı nedeniyle ciddi oranda azalma söz konusu. Sözleşme ve taahhütlerimiz gereği piyasaya sunmamız gereken belli miktar su var.Şu anda bunu yetiştirmekte zorlanıyoruz.Kaynaklardaki su oranı çoğalırsa ancak o zaman halk çeşmesi yeniden akabilir dedi.
 Son olarakSanayi caddesi üzerinde AYDEM tarafından yapılan çalışmalara değinen Başkan Tokat; Aydem ile istişare içerisindeyiz. AYDEM çalışmalarını bitirecek bizde çalışmalara başlıyacağız. Ekibimiz ve ihalelerimiz hazır bekliyor.Biten yerlerde ise çalışmalarımız hızlı şekilde sürüyor”dedi