BAŞKAN TOKAT ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

26.09.2018


Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yaklaşık 2 aydır AYDEM tarafından Milas Sanayi Sitesi’nde sürdürülen ve sanayi esnafında büyük ekonomik sıkıntılara neden olan çalışmaları yerinde inceleyerek, açıklamalarda bulundu.  AYDEM tarafından çalışmaların tamamlandığı caddelerde parke taşı döşemesine başladıklarını belirten Başkan Tokat; “Toplam 55 bin metrekarelik bir alanda devam eden çalışmanın bir ayda 20 bin metrekarelik kısmını tamamladık” diyerek, bir ay sonra sanayideki tüm caddelerde altyapı ve üst yapının tamamlanacağını söyledi.
 
Milas Sanayi Sitesi’nde yaklaşık 2 ay önce AYDEM tarafından başlatılan, neredeyse tüm caddelerin kazılarak yer üstündeki elektrik kablolarının yer altına alınmasıyla ilgili çalışma, sanayi esnafını ekonomik yönden sıkıntıya düşürmüş, yaz aylarının büyük bir bölümünü esnaf, iş yapamadan geçirmişti. Yürütülen çalışma nedeniyle esnaf, sıkıntısını yüksek sesle dillendirmeye başlamış, yapılan çalışmanın sorumlusu olarak da Milas Belediyesi’ne yüklenmişti.
Şikâyetlerin artması üzerine Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, ilgili daire amirlerini de yanına alarak sanayi sitesinde devam eden çalışmaları yerinde inceledi ve açıklamalarda bulundu.Emek mahalle muhtarı Mevlüt Korkmaz,  CHP Milas İlçe Başkanı Hüseyin Çöllüoğlu ve bazı CHP ilçe yönetim kurulu üyeleri de başkan Tokat’a eşlik ettiler.
Başkan Tokat; “AYDEM tarafından başlatılan, yer üstündeki elektrik kablolarını yer altına alma çalışması aslında ilçemiz adına güzel ve faydalı bir çalışmadır. Elbette bu tür çalışmalar belli bir süre alacak ve çeşitli sıkıntılara da yol açacaktır. Yani akşamdan sabaha yapılacak türden bir çalışma değildir. 
AYDEM yetkilileri, çalışma öncesinde bizlerle yaptığı görüşmede, çalışmayı tamamen bitirdikten sonra gerekli testleri yapacaklarını, görülen bir aksaklık olduğunda, yani sistem tam anlamıyla çalışmadığında, arızanın görüldüğü nokta yeniden kazılacağını söyledi. Bu durumda ikinci kere iş olmasın diye bizlerden, parke döşeme işini, kendilerinin tam anlamıyla işlerini bitirdikten sonra yapmamızı istediler. Doğal olarak biz de ilk bir ay bekledik. Fakat gördük ki esnaf gerçekten büyük bir mağduriyet yaşıyor, risk alarak belediye olarak parke döşeme işini başlattık. Zaten işin ihalesi yapılmış, ekipler oluşturulmuştu.
Şu anda AYDEM bizden iki cadde önde gidiyor, bizler de onların ardından yani kablo döşeme işinin bittiği caddelerde parke döşeme işini hızlı bir şekilde tamamlıyoruz.
Toplam alan yaklaşık 55 bin metrekare ve bugüne kadar 20 bin metrekarelik alanda parke döşeme işlemi tamamlandı. Günlük, yaklaşık 800 metrekare parke döşüyoruz. Bu, gerçekten önemli bir rakam ve tahminimize göre bir aylık sürede bütünüyle iş bitecek. Çalışmaların Belediyemize maliyeti 2 milyon civarında olacak ” diyerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
İlk dört caddede işin tamamının bitirildiğini söyleyen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Aslında bu çalışma bizim için büyük bir şans oldu. Çünkü sanayideki caddelere yıllar önce parke taşı döşenmiş. Dolayısıyla yollar bozulmuştu. Bu fırsatı değerlendirerek, bir anlamda tüm caddelerdeki parke taşlarını yenilemiş olduk. Bunun yanı sıra kışın özellikle yağışlı havalarda, yoldaki bozulmalar nedeniyle bazı işyerlerine yağmur suları giriyordu. Bu çalışmada bu sıkıntıyı da gidermek için yola, belli bir eğim verildi. Sanırım bundan sonra hiçbir iş yeri böyle bir sorunla karşılaşmayacak” dedi.
Parke taşı döşeme işinin tamamlandığı caddeleri gezen ve esnafla görüşen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a, sanayi esnafı da sıkıntılarını anlatma fırsatı buldu. ‘Ceremesini çektik, inşallah sefasını da süreriz’ diyen esnafa Başkan Tokat; “Her işin bir zorluk tarafı vardır. Hiçbir iş sıkıntısız, sorunsuz olmuyor. Bu süreçte gösterdiğiniz sabır ve anlayış için teşekkür ediyorum. Kabul etmek gerekir ki bütün bu çalışmalar, sizlerin daha güzel ve sağlıklı bir ortamda çalışabilmeniz içindir. Gördüğünüz bu elektrik direkleri, her bir taraftan sallanan bu kablolar hem can ve mal güvenliğini tehdit ediyor, diğer yandan da görüntü kirliliğine neden oluyordu. Çalışma bittiğinde bütün bu sorunlar da ortadan kalkmış olacak. Sizler de daha güzel bir ortamda çalışma fırsatı bulacaksınız” dedi.