YILIN İLK DEVE GÜREŞİ

26.11.2018


Yılın büyük deve güreşi, 25 Kasım 2018 Pazar günü Milas Belediyesi Beçin Gençlikspor yararına yapıldı…
 
Milas Belediyesi Beçin Gençlikspor yararına, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat himayelerinde gerçekleştirilen deve güreşlerine birçok ilden 120 deve katıldı.
 
Güzel bir havada yapılan deve güreşlerini; CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Süleyman Girgin, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar, İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Çayırlı, AK Parti Milas Belediye Başkan Aday Adayı Barış Saylak, ilçemizdeki STK, Oda ve derneklerin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kalabalık bir vatandaş topluluğu izledi.  
 
Havanın güzel olmasını fırsat bilen güreşseverler, piknik yapma fırsatı bulurken, develer de kıyasıya mücadele etti. 25 Kasım 2018 Pazar günü Milas Arena’da Milas Belediyesi Beçin Gençlikspor yararına yapılan deve güreşlerinde kısa bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Birlik ve beraberliğe bu kadar ihtiyaç duyduğumuz dönemde, Yörük Kültürü etrafında, Milas Arena’da bir araya gelen bütün dostlarıma, bütün misafirlerimize gönül dolusu sevgilerimizi ve saygılarımızı gönderiyoruz. Bu güzel ortamda buraya gelerek hem Yörük Kültürü’ne sahip çıktınız hem de spora, gençlere destek oldunuz. Bu güzel kadirşinaz davranışınızdan dolayı sizleri kutluyorum, şükranlarımı sunuyorum. Yörük Kültürümüz çok çok önemlidir. Bizim bu günümüz ve yarınımız Yörük Kültürünü yaşatmamıza ve onu gelecek nesillere aktarmamıza bağlıdır. Yörük, Cumhuriyetine ve Atatürk’üne sahip çıkan, vefalı insan demektir. Yörük, ülkesini seven, yurdunu seven, cumhuriyetine bağlı ve vatanperver insan demektir. Bu ülkenin bekasından söz edeceksek Yörük Kültürü’nü var etmek ve bütün dünyaya duyurmak zorundayız. İşte bu etkinliklerin amacı budur. Bugün burada, bu güzel ortamda, bu güzel güreşlerle bunu sağlıyoruz. Bildiğiniz gibi Milas, özellikle son dönemde Yörük Kültürü’nün yaşatılması bakımından deve güreşleri, boğa güreşleri, pehlivan güreşleri, Yörük Göçleri ve diğer etkinlikleriyle tam bir Yörük Kültürü başkenti olmuştur. Bu konuda desteklerimiz devam edecektir, sizler bize sahip çıkıp, destek olduğunuz sürece… Ve aynı zamanda spora ve gençliği de desteğimiz devam edecektir. Bugün destek olduğumuz Beçin Gençlikspor da sahip çıktığımız ve destek olduğumuz kulüplerden biridir. Bu sezon Süper Amatör Lig’e çıktılar. Onlara başarılar diliyorum. İyi sonuçlar almalarını diliyorum. Spora gönül vererek destek olan bütün yöneticilerimize ve bugün bu güreşlerin burada gerçekleşmesini sağlayan devecilerimize, derneğimize ve bütün emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum. Hepinize iyi seyirler diliyorum” dedi.
 
Tamamlanan güreşlerin sonunda dereceye giren deve sahiplerine ödülleri verildi.