2019 MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISI 1. OTURUMU TAMAMLANDI

06.05.2019


MAYIS AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISININ 1. OTURUMU SONA ERDİ.
Milas Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının birinci oturumunu tamamladı. Meclis 2. oturum için 10 Mayıs Cuma saat 10’da tekrar toplanacak.
6 Mayıs pazartesi günü 14’de Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonunda toplanan mecliste 23 ana 1 de ek gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.Meclisin açılış konuşmasını yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Herkesin Ramazan ayını kutluyorum.Başta İslam alemi olmak üzere bütün insanlığa kardeşlik,dayanışma,huzur ve bereket getirmesini temenni ediyorum diyerek Belediye tarafından düzenlenecek iftar yemeklerine tüm meclis üyelerini davet etti.Başkan Tokat ayrıca belediye başkan yardımcılığı görevine getirilen Mehmet Çayırlı ve Hüseyin Çöllüoğlu’nu diğer meclis üyelerine tanıtarak görevlerinde başarı diledi.
Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından meclis gündeminin görüşülmesine geçildi.Gündemin ikinci maddesinde yer alan 2018 Mali Yılı Kesin Hesap Cetveli görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi. Komisyon çalışmalarını 5 gün içerisinde tamamlayacak ve meclis 10 Mayıs Cuma günü konuyu görüşmek üzere tekrar toplanacak.3. gündem maddesinde yer alan Tüm-Bel-Sen ile toplu iş sözleşmesi yapılabilmesi için Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
Milas Kaymakamlığı İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğünün ilgi sayılı yazısı ile;  4081 Sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkında Kanunun 4 ncü maddesi gereğince Murakabe Heyeti için 5 asil 5 yedek,  Çiftçi Malları Koruma Meclis Azaları için 5 asil 5 yedek üye olmak üzere gizli oy ile 4 yıl süreyle seçilmesi talebinin görüşülmesi sonucunda Murakabe Heyetine İsmail Atıcı,Ali İhsan Gezgin,Zeki Salafur,Mevlüt Kiriş ve Kerim Tekin  Asil Üye ,Mehmet Menteş,İsmail Top,Mücahit Karaca,Gürsel İnce ve Mesut Bulut ise Yedek üye olarak seçildi.
Çiftçi Malları Koruma Meclisi için yapılan oylamada ise Ayhan Demircivi,Zejayi Erzurumlu,M.Uğur Uygun,Gürsel Çöllüoğlu,Mehmet Aral  Asil, Mehmet Çoban,H.İbrahim Ölmez,Talat Erol,Yüksel akça ve Niyazi Kendir ise yeden meclis üyesi olarak seçildi.
Kıyı Ege Belediyeler Birliğinin yazısı ile; Belediye Meclis Üyeleri arasından Birlik Meclisinde görev yapmak üzere  3 asil ve 3 yedek üye seçilmesi talebinin  görüşülmesi sonucunda Ali Rıza Öner,Mehmet Ateş,Mehmet Tiryaki asil,Hüseyin Çöllüoğlu,Cenk Şimşek ve Mehmet Çayırlının ise yeden üye olarak seçilmesine oy çokluğu ile karar verildi.
10.’cu Nebi Uslu Tiyatro Şenliği ve 14.’cü Melih Cevdet Anday anma günleri kapsamında oluşabilecek giderlerin belediye bütçesinden karşılanması konusu AKP ve MHP gruplarının ret oyuna karşın diğer üyelerin oy çokluğu ile kabul edildi.
1 yıl süre ile görev yapacak İçkili Yerler Belirleme Komisyonu üye seçimi sonrasında Cüneyt İlter,Hüseyin Çöllüoğlu,Osman Balcı,Gürsel İnce ve Sinan Yılmaz oy birliği ile göreve getirildi.
Gündemin 9 ila 22. Maddelerinde yer alan konular İmar ve İçkili Yerler Belirleme Komisyonlarına Havale edildi.İmar Komisyon Raporlarının görüşülmesinde ise gündemde bulunan 5 madde Komisyon üyelerince kabul edildi.
Ek gündem maddesinde yer alan Muğla Valiliği Kadastro Müdürlüğünün ; Beyciler ve İkiztaş Mahallelerinde 6831 sayılı yasanın 2/B maddesi kapsamında Orman sınırları dışına çıkartılan yerlerin kadastro çalışmalarında ekipler ile birlikte görev yapmak üzere 3 asil 3 yedek üye belirlenmesi sonucunda Beyciler Mahallesi için Ali Genç,Rifat Kabak,Süleyman Emeksiz asil, Mehmet Kabakçı,Ali Şahin,Durmuş Genç yedek İkiztaş Mahallesi için ise Fehmi Uysal,Hasan Zeki Yayla,Ali Rıza Turgut asil,Mustafa Nalbantoğlu,Mehmet Yılmaz ve Ali Yıldız yeden üye olarak belirlendi.
Mayıs ayı meclis toplantısı sonunda kısa bir konuşma yapan Başkan Tokat,son günlerde artan terör olaylarını lanetlediğini belirterek Şehit askerlere Allah’tan rahmet yaralılara ise acil şifalar diledi.Başkan Tokat ayrıca dün Milas’ta yaşanan otobüs kazasına da değinerek olay sonrası Milas Belediyesi olarak gerekli müdahaleleri yaptıklarını,gerek yemek gerekse giyecek temini açısından yaralı vatandaşlara yardım yapıldığını belirtti.Tokat son olarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara ise acil şifalar diledi.
Başkan Tokat’ın ardından sırasıyla söz alan MHP Meclis üyesi Mevlüt Kiriş,Kazanın gerçekleştiği yolun OSB bölgesinin önünde olduğunu dikkat çekerek OSB’nin devreye girmesi ile birlikte ileride bu tür kazaların yaşanmaması adına Karayollarının gerekli tedbirleri alması gerektiğini söyledi.Kiriş ayrıca Güllük mahallesinde görülen bir takım eksikliklerin yaz sezonu öncesinde giderilmesini  ve yaz aylarında sokaklarda yapılan düğünlerde desibel sınırı getirilmesinin ve bunun sıkı denetlenmesini istedi.
AKP Meclis Üyesi Hasan Çemrek Milas potansiyelinin ön plana çıkartılması turizmden gerekli payı alması adına ortak çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirirken, bir diğer AKP Meclis üyesi Nevzat Solmaz ise Aydınlıkevler Mahallesinde yapılması planlanan taziye evinin ne zaman yapılacağını sorması üzerine ise Başkan Tokat; Başkan yardımcılarımızı yeni atadım.Yakında müdürlükler bazında da yeniden yapılanma içerisine gireceğiz. Yapılanmamızı tamamlar tamamlamaz bu konuda çalışmamızı başlatacağız dedi.Son sözü alan Chp meclis üyesi Ali Rıza Öner ise Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı rahmetle andığını dile getirdi. 
Mayıs ayı 1. Oturumu dilek ve şikayetlerin dinlenmesinin ardından sona erdi.