BAŞKAN TOKAT YENİ KARARLARI AÇIKLADI

30.03.2020


Başkan Tokat yeni kararları açıkladı..
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, sosyal medyada canlı yayın yaparak Milas kent merkezindeki ve beldelerdeki tüm pazarlar ile 7 kırsal mahalledeki pazarların yeniden hizmete açıldığını ve pazarları kapsayan bir dizi yeni karar alındığını duyurdu.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan çok önemli kararları sosyal medya hesabındaki canlı yayınla paylaştı. Gıda Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Sezgin’in ziyaretinde konuşan Tokat, pazaryerindeki yeni gelişmeleri aktardı.
 
Başkan Tokat, geçtiğimiz haftalarda kent merkezindeki salı ve cumartesi ile belde pazarları hariç tüm pazaryerlerinin kapatıldığını duyurmuştu.
 
Tokat, bugün ise kararın askıya alındığını, bundan böyle kent merkezindeki tüm pazaryerlerinin yeniden hizmete alındığını ifade etti.
 
TÜM PAZARLAR AÇIK, TEZGAHLAR ARASINA 3 METRE MESAFE…
 
Pazaryerlerine bazı yeni kurallar getirildiğini belirten Başkan Tokat, tezgahlar arasında en az 3 metre mesafe olacağını söyledi. Tokat, konuyla ilgili, “Gerek pazaryerlerinde ki durum ve gerekse tezgahlar arasındaki 3 metre açma mecburiyeti göz önüne alındığında bugün itibariyle merkezdeki tüm pazaryerlerini açmaya karar verdik. Tüm semt pazarlarımız açık kalacak. Belde pazarlarımız da açıktı. Bu pazarlarımız da devam edecek. Köy pazarlarımızdan Ağaçlıhöyük, Kısırlar, Ortaköy, Dörttepe, Koru Ovakışlacık, Kıyıkışlacık pazarlarımızı tekrar açacağız. Bunun dışındaki diğer köy pazarlarımızda pazar kurulmayacak ancak muhtarlarımıza yetki vererek, buraya gelen esnafımızın sabit bir alan işgal etmeden, araç üzerinde poşetlenmiş olarak, evlere servis yaparak, mahalle aralarında satış yapmasına müsaade edeceğiz.” dedi.
 
Tokat, yeni genelgeye göre bundan sonra pazaryerlerinde gıda ve temizlik malzemesi dışında hiçbir satışa izin verilmeyeceğini duyurdu. Gıda ve temizlik malzemesi dışında satış yapanların pazara alınmayacak ve sergi açamayacağını söyleyen Tokat, giyim pazarının da kapatıldığını açıkladı.
 
PAZAR YERİNDE TEK-ÇİFT UYGULAMASI BAŞLAYACAK
 
3 metre kuralının getirilmesi nedeniyle yeni bir uygulamanın hayata geçirileceğini belirten Tokat, “Tek-çift uygulamasıyla pazaryerlerimizde bir olanak yaratmaya çalışacağız. Açık olan pazaryerlerimizde, tek-çift uygulaması yapacağız. Bu uygulamaya göre pazaryerinde bu hafta sadece tek numaralı parseller tezgah açacak. Çift numaralı parseller yerinde tezgah açamayacak. Ancak çift numaralı esnaftan ve vatandaştan talep gelmesi durumunda, yeni gelen genelge çerçevesinde pazaryerinin müsait olan caddelere de genişlemesine imkân verildiği için, çift numaralı satıcılarımıza caddelerde göstereceğimiz yerlerde satış yapmasına izin vereceğiz. Çift numaralar mümkün olduğunca gelmeyecekler, gelirlerse pazaryerinin arkasındaki caddelerde izin vereceğiz. Çünkü biliyoruz; esnafımızın önemli kısmı salı günü satacağı malı, hafta sonunda hazırladı. O yüzden esnafımızın zarar görmelerini istemiyoruz.”
 
Başkan Tokat’ın açıklamasını satır başları şöyle:
 
“Satışların mutlaka poşetli şekilde yapılması gerekiyor. Gerekli hijyen koşullarına uyulması ve sosyal mesafe şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Belediye olarak tüm pazaryerlerinde belli düzenekler kurduk. Ayrıca satıcı ve görevlilerimize maske eldiven dağıtmak, denetim yapmak ve bilgilendirmek suretiyle çalışıyoruz.”
“Yaş itibariyle daha genç olan veya herhangi rahatsızlığı bulunmayan vatandaşlar açısından da temel ihtiyaçları karşılayıp, derhal evlerine gitmeleri gerekiyor.”
“Evde kalma konusunda destek veren tüm vatandaşlara teşekkür ediyoruz.”
“Lütfen; bu kritik haftada, özellikle bugün başlayan haftada, çok dikkatli olun. Biz duyurularımızda 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların kesinlikle evden çıkılmamasıyla ilgili sürekli ilan ediyoruz. Bu bazen yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebiliyor. Sanki 65 yaş üzeri vatandaşlar için algı oluşturuluyor, gençlerimiz çok rahat davranmaya başladılar. Elimizdeki bilimsel verilere göre hastalığı gençler ve çocuklar bulaştırmaya başladılar. Şu anda çocukların bulaştırma oranı on kat daha fazla. O yüzden lütfen evde kalın.”
“Sadece belediye personelimizi değil, bu noktada başta sağlık emekçilerimiz olmak üzere, Vefa Grubu’nda çalışan kamu görevlilerimize, jandarmamıza, polisimize, bize gıda yetiştirmek için çırpınan çiftçilerimize, esnafımıza, şoförlerimize, marketçilerimize, fırıncılarımıza ve bizler evde otururken, toplumsal hayatın devamı için kendilerini bu çalışma hayatında bulan tüm değerli insanlara yürekten teşekkür ediyoruz.”
“Daha önce söylemiştim, bu süre içerisinde sosyal ekonomik hayat durma noktasına geldi. Birçok işyerimiz kapandı, pazaryerlerimiz kapandı. Şu anki duruma göre; kapalı kalan pazarlarımız var. Tek-çift uygulamasına göre açamayacak pazarcılarımız var. Giyim pazarı, diğer mal satanların faaliyetleri durmuş durumda. Bu durum devam ettiği sürece, biz işyerleri ve pazaryerlerimizden kira, işgaliye, katı atık vergisi ve benzeri tahsilat yapmayacağız. Belediyemiz mülklerinde kiracı olan vatandaşlarımıza bu süre içerisinde kira almayacağız ve süreyi, kapalı olduğu süre kadar uzatacağız.
“Yine, tüm takip ve icralarımızı durdurmuş durumdayız. Bu süre içerisinde halkımız veya kiracılarımızın dertlerine dert eklemek istemiyoruz. Vatandaşlarımızın yanında olacağız, destekleyeceğiz.”
“Duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ülke olarak kritik bir döneme giriyoruz. Vaka sayısı artıyor. Ölüm vakaları daha da artıyor. Bu gerçekten sosyal hayatımızı derinden etkileyen bir afet şeklinde karşımıza çıktı. Bunu ancak hep beraber dayanışma içinde olursak yenebileceğiz. O yüzden lütfen bu hafta evden çıkmayın. Tüm yakınlarınızı evde tutmaya çalışın. Hiçbir şey sağlıktan ve insan hayatından önemli değil. Evde kal Milas!"