VATANDAŞA 220 BİN ÜCRETSİZ MASKE

04.05.2020


 

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ; Bu güne kadar vatandaşlarımıza  220 bin ücretsiz maske dağıttık,125 bin maske de yolda..

Milas Belediyesi, koronavirüs salgını ve alınan tedbirler kapsamında Milaslılara ücretsiz olarak 220 bin maske ve 95 bin çift steril eldiven dağıttı,125 Bin maskenin de siparişi verildi. Ayrıca bunun dışında gönüllü kadınların evlerinde ürettikleri on binlerce maske de belediye ekipleri tarafından halka ulaştırıldı.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp Avrupa’yı saran son olarak Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ilgili mücadele Milas’ta da sürüyor.

Milas Belediyesi tarafından ilçede kurulan halk pazarlarının giriş yerlerinde maske dağıtımının yapılması çalışmasının ardından, maskeler vatandaşların evlerine de ulaştırılmaya başlandı. Satın alınan ve Milas’taki terziler tarafından üretimi yapılan yaklaşık 220 bin maskenin dağıtımının gerçekleştiği öğrenildi. Maskenin yanı sıra pazarcı esnafı ve Milas esnafına 95 bin çift eldiven dağıtılarak yapılacak alışverişlerin daha hijyenik ortamlarda olması sağlandı.

HİJYEN ÇALIŞMALARI SON SÜRAT DEVAM EDİYOR

Milas Belediyesi ayrıca 15 kişilik temizlik işleri , 5’te yol yıkama personeli ile ilçe merkezi ve 132 mahalle genelindeki parklar, caddeler,  sokaklar, camiler, sağlık kuruluşları, bankalar, eczaneler, iş yerleri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları binalarında korona virüse karşı dezenfektan çalışmasını sürdürüyor. Çalışmalar kapsamında 2 bin 500 kilo klorak, 550 kilo dezenfektan kullanıldı.

Belediye, ayrıca koronovirüs salgını nedeniyle işini kaybeden, iş yerlerini açamayan ve maddi zorluk içerisinde kalan vatandaşlarını da unutmadı. Gelen yardım müracaatları değerlendirilerek, hazırlanan  842  adet erzak kolisi Sosyal Destek Hizmetleri personeli ile vatandaşların evlerine kadar ulaştırıldı. Oluşturulan komisyon tarafından belirlenen 210  vatandaşa  Nakdi yardım verildi.

Koronavirüs’e karşı Türkiye’de tedbirlerin alınmaya başlandığı 16 Mart tarihinden beri Milas Belediyesi olarak kararlı ve etkin bir mücadele içerisinde olduklarını dile getiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat;  “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatı olumsuz etkileyen ve birçok vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan Covit-19 virüsü ile tüm imkanlarımız ve personelimiz ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Ekiplerimiz tüm mahallelerimizde dahil olmak üzere cadde, sokak ve parklarımızda dezenfektan çalışması yürütüyor. Ayrıca hiçbir kurum ayrımı gözetmeksizin, okullarımız, camilerimiz, sağlık kuruluşlarımız, bankalarımız, eczanelerimiz, kamu binalarımız da rutin şekilde dezenfektan ediliyor. Bu kapsamda 2 bin 500 kilo klorak, 550 kilo dezenfektan malzemesi kullandık. Pazar yerlerine girişlerde vatandaşlarımıza ücretsiz maske dağıtımımızı ilk günlerde başlatmıştır. Şimdi evlerine kadar götürmeye başladık” dedi.

125 BİN MASKE DAHA YOLDA

Başkan Tokat; ‘’Milas Belediyesi olarak vatandaşımıza 220 bin adet maskeyi ücretsiz dağıttık. 125 bin adet maskenin daha ihalesini yaptık inşallah onları da en kısa zamanda Milaslı hemşerilerimizin kullanımına, hizmetine sunacağız.’’ diye konuştu.

ESNAFA BÜYÜK KOLAYLIK

Bu zor süreçte Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile işbirliği içerisinde Milas’ta faaliyet gösteren terzi esnaflarla çalışmaya başladıklarını da ifade eden Başkan Tokat, “Tüm malzemeleri Milas Belediyesi olarak biz alıyoruz, terzilerimizde belli bir ücret karşılığında maskeleri dikiyorlar. Hem biz daha ucuza maske temin etmiş oluyoruz hem de esnafımıza destek sağlıyoruz. Milas Belediyesi olarak ekonomik anlamda zor bir süreçten geçen esnafa bu zor süreçte esnafımıza da kolaylık sağlıyoruz. Alınan tedbirler gereği işyerlerini kapatmak zorunda kalan kiracılarımızdan kira almıyor, kira sürelerini kapalı kaldıkları süre kadar uzatıyoruz. İcra takiplerini askıya aldık, esnek mesai sistemine geçtik. Bu zor günleri en kısa sürede atlatabilmemiz için biraz daha sabredip evlerimizde kalmamız, kurallara uymamız gerekiyor. Milas Belediyesi olarak halkımızla birlikte biz bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.