KAZI BAŞKANINDAN TOKAT'A ZİYARET

21.07.2020


İasos kazı başkanı Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Baldıran, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret etti.

İasos Kazı Başkanı Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Baldıran,  Milas Belediye Başkan vekili Muhammet Tokat’ı makamında ziyaret ederek, İasos antik kentinde yürütülen arkeolojik kazılar hakkında bilgi aktardı. Ziyarette Milas Belediyesi KUDEB sorumlusu Arkeolog İ. Ernur Öztekin de hazır bulundu.

Başkanlık makam odasında gerçekleşen ziyarette açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Asuman Baldıran, “Bizden önce İasos antik kentinde İtalyanlar kazı çalışmasını yürütüyordu. Son iki yıldır ise biz yürütüyoruz. Proje bağlamında Milas Mimarlar Odası ve Milas Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası  destek verecek. Geçtiğimiz yıllarda da temizlik işçisi gönderilmesini talep etmiştik, yine bu yıl da Belediye olarak bölgedeki otların temizliği ve genel bölge temizliği açısından destek bekliyoruz. Bunun dışında çalışmaların daha sağlıklı gözlemlenebilmesi açısından drone destekli çalışmalar yapmayı hedefliyoruz.” dedi

Asuman Baldıran’ın ardından konuşan Milas Belediye Başkan’ı Muhammet Tokat, “İasos Milas’ımız için son derece önemli bir bölge. Bu bölgenin yeni dönemde daha sağlıklı faaliyetler yürütebilmesi adına Belediye olarak bütün desteği vermeyi hazırız.” dedi. Kazı ekibinden gelen talepleri anında ilgili müdürlüklere aktaran Tokat, ziyareti için Prof. Dr. Asuman Baldıran’a teşekkür eden Tokat, çalışmalarında başarılar diledi.