Milas’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkuyla Kutlandı

31.08.2020


Milas’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında Atapark’ta gerçekleştirilen çelenk sunma etkinliğine Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Suat Özcan, Milas  KaymakamıEren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İlçe Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Yapar, İlçe Emniyet Müdürü Erman Akkaya,İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Hayrettin Fidan, siyasi parti temsilcileri,STK’lardan temsilciler, oda başkanları,muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, İlçe Garnizon Komutanı Albay Emel Demiryakan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti.

Demiryakan, 98’inci yıldönümünü kutlanan 30 Ağustos Zaferi’ni; mazisi şan, şeref ve zaferlerle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cesaret ve kahramanlığının destanlaştığı, vatanın savunulması ve milletin bağımsızlığı uğrundaki azim ve kararlılığının en önemli göstergelerinden birisi olarak niteledi.

Demiryakan, “Dört gün içerisinde 150 bin Yunan askerinin yok edildiği, Yunan başkumandanı Trikupis’in esir edildiği, 15 bin Mehmetçiğin şehit olduğu; devamında ‘ordular ilk hedefiniz Akdenizdir!’ komutuyla kalan yunan askerinin İzmir’e sürüldüğü ve 9 Eylül’de denize döküldüğü bu büyük taarruz, sadece Türk tarihinin değil dünya tarihinin de en etkili, kesin sonuçlu meydan muharebesidir “diyerek konuşmasına devam eden Demiryakan; Bu tarihî gün kapsamında; başta ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile vatanın bütünlüğü ve şanlı bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması uğrunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyoruz. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.”dedi.

Atapark’taki törenin ardından, protokol ve katılımcılar tarafından Milas Şehir Mezarlığı’nda bulunan şehitlik ziyaret edilerek, Milas İlçe Müftüsü tarafından okunan dualarla şehitler anıldı.

Düzenlenen Korteje Katılım Yoğun Oldu

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları Milas Belediyesi tarafından organize edilen zafer korteji ile devam etti. 19.30’da Milas Belediyesi Ek Hizmet Binası önünden başlayan zafer kortejine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Gerçekleştirilen korteje vatandaşlar coşkulu şekilde balkonlarından eşlik etti.Kortej sonrası Atapark’ta bir araya gelen vatandaşlar saat 21:00’da saygı duruşunun ardından hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudu.

İstiklal Marşı sonrası Atatürk Anıtı önünde bulunan Zafer Meşalesi, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat  tarafından yakıldı. Meşale töreninin ardından bir konuşma gerçekleştiren Başkan Tokat; “Tarihin en şanlı zaferlerinden biri olan Büyük Zafer’in 98.yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.Böyle bir zaferi gerçekleştiren bir ulusun ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyorum.” dedi.

Milas halkının bu büyük gurura coşkuyla katıldığını belirten ve sözlerine devam eden Başkan Tokat “Hemşehrilerimiz  atasına ve zaferine sahip çıktı. Ev ve işyerlerini bayraklarla donattı.Balkonlarından İstiklal Marşı’nı coşkuyla, gür bir biçimde haykırdı.Koşullar uygun olsaydı daha iyisini de yapardı.Sizlerle gurur duyuyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.

 

Bu kutsal ve tarihi gün vesilesi ile başta Ulu Önder ve ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah ve dava arkadaşları , aziz şehitlerimiz ve gazilerimize şükranlarımı sunuyor , aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun” .” diyerek sözlerini noktaladı.