YILIN SON OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

08.12.2020


 

Milas Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısı 7 Aralık 2020 Pazartesi günü Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

 2020 yılının son olağan meclisi olma özelliği taşıyan toplantıda 21 ana gündem maddesi ve 3 ek madde görüşülüp karara bağlandı. Toplantıda İmar Komisyonu’nun raporları okundu ve oylandı.

Toplantının açılış konuşmasını Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat gerçekleştirildi. 8 AralıkSalı günü yapılacak olan Milas Deprem Master Planı’nın çalışma programıyla ilgili toplantının önemine değinen Başkan Tokat pandemi koşulları ve Milas’taki Covid-19 vakalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Milas’ın doğalgaz talebini mecliste tekrar gündeme getirdi.

“Çok Ciddi Bir Dönem Geçiriyoruz”

Muğla’da Covid-19 salgınının en çok Milas ve Menteşe’yi etkilediğini belirten Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, “Son kısıtlama uygulamalarının ilk sonuçlarının vaka sayılarında azalma olarak gözlendiğini, ancak zaten iki günde sonuç almanın mümkün olamayacağını, mutlaka tüm kısıtlamalara ve tedbirlere uymak gerektiğini vurguladı. Milas’ta günlük cenaze rakamlarının, normal zamanlarınkinin 2, hatta 2,5 katı seviyelerine çıktığını belirten Başkan Tokat, “Bu işi sadece çalışma alanlarımızda değil, kendi evimizde de son derece ciddiye almalı ve gerekli tedbirleri uygulamalıyız, bir süreliğine kesinlikle misafirliğe gitmemeli ve misafir kabul etmemeliyiz. Çok ciddi bir dönem geçiriyoruz.” açıklamasında bulundu.

“Milas’ın Depreme Hazırlığını Arttırmak İçin Bu Çalışma Çok Önemli”

İlçemiz ve hatta ülkemiz için bir ilk sayılabilecek Deprem Master Planı ile ilgili çalışmanın  8 Aralık Salı günü Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda yapılacağını belirten Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, tüm Meclis üyelerinin bu toplantıya katılmasını rica etti. Ülkemizde iki Deprem Araştırma Merkezi’nin bulunduğunu, bunun birinin Kandilli, diğerinin ise Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi olduğunu belirten Başkan Tokat, oturumu bizzat Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Hasan Sözbilir’in yapacağını, Hasan Sözbilir’in, aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’nca kurulan Fayların Araştırılması Komisyonu’nun da başkanlığına atandığını belirterek, Milas’ın depreme hazırlığını artırmak için bu çalışmanın çok önemli olduğunu belirtti.

“Milas’a Doğalgaz İsteğimizi Haykırıyoruz”

‘Milas’a doğalgaz istiyoruz’ diyen Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat; “ Hem hava kirliliği dolayısıyla hem de Organize Sanayi Bölgesi’nin 10-15 gün sonra arsaların kuralarının çekilebileceği bir aşamaya gelmesi nedeniyle Milas Belediyesi ve Milas Belediye Meclisi olarak, siz değerli arkadaşlarımızın da katkı ve desteğiyle Milas halkı adına bu kürsüden tekrar devlet büyüklerimize ve ilgili kurum ve kuruluşlara Milas’a doğalgaz istediğimizi haykırıyoruz. Halkımızın bu talebinin karşılanması için çaba ve girişimlerimiz devam edecek. Sizlerde destek verdiğiniz ölçüde bu mücadeleyi sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat’ın açılış konuşmasının ardından meclis gündemine geçildi. Mecliste alınan kararlara göre;

2. madde oy birliği ile kabul edildi.

3. madde cumhur ittifakının ret oyuna karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

4. madde oy birliği ile kabul edildi.

5. madde oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi.

6.,7.,8.,9. ve 10. maddeler oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi.

11. madde oy birliği ile imar komisyonuna havale edildi.

12. madde oy birliği ile içkili yerler komisyonuna havale edildi.

13. madde’nin komisyon kararı gereğince yasal kriterlere uygun olmadığı belirtildi ve komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi.

14.madde  komisyonun ek süre talebi oy birliği ile kabul edildi.

15. madde komisyonun ek süre talebi oy birliğiyle kabul edildi.

16. maddenin gündemden çıkarılması oy birliği ile kabul edildi.

17., 18. ve 19. maddelerin İmar Komisyonuna havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi.

20. maddede ilçemizde bulunan Arkeolojik ve Kentsel Sit alanlarındaki yenileme alanlarının belirlenmesi çalışmalar için komisyon kurulması kararı gereği mecliste grubu bulunan partilerden komisyon oluşturuldu. Oluşturulan komisyonda CHP’ den Gülşen Gökçe, Harun Reşit Çavuşoğlu, AK Parti’ den Nevzat Solmaz, MHP’ den Sinan Yılmaz, İYİ Parti’ den Ali Kurt yer aldı.

21. madde oy birliği ile kabul edildi.

İmar Komisyon Raporlarının Görüşülmesi

1.madde komisyonca uygun bulundu ve mecliste oy birliği ile kabul edildi.

2. madde komisyonca uygun bulundu ve mecliste oy birliği ile kabul edildi.

3. madde komisyonun ek süre talebi mecliste oy birliği ile kabul edildi.

4. madde komisyonca uygun bulundu ve mecliste oy birliği ile kabul edildi.

5. madde komisyonun kiralama talebinin reddi kararı mecliste oy birliği ile kabul edildi.

6. madde komisyonca uygun bulundu ve mecliste oy birliği ile kabul edildi.

7. madde komisyonca ret edildi, komisyon kararı mecliste oy birliği ile kabul edildi.

8. madde komisyonun ek süre talebi oy birliği ile kabul edildi.

9. madde komisyonca uygun bulundu ve oy birliği ile kabul edildi.

10. maddenin komisyon kararı mecliste oy birliği ile kabul edildi.

2020 ARALIK AYI MECLİS EK GÜNDEMİ

1., 2. ve 3. maddelerin komisyon kararları mecliste oy birliği ile kabul edildi.