MİLAS İLE BODRUM ARASINDA KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ İMZALANDI

23.12.2020


 

Muğla’da tarihi geçmişe sahip iki komşu kent arasındaki ilişkileri geliştirmek, ortak projeler üreterek bölgeye ve ülkeye birçok farklı alanda katkı sunmak amacıyla Bodrum Belediyesi ile Milas Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın katılımıyla gerçekleştirilen Kardeş Şehir Protokolü imza töreninde, her iki ilçenin festival, tanıtım ve kültürel organizasyonlarda birlikte hareket ederek bölge turizmine ve ekonomisine katkı sunulmasının hedeflendiği vurgulandı. Kardeş Şehir olunmasıyla birlikte, iki kurumun ilişkilerinin güçlendirilmesi hedeflenirken;  yatırımlarla ve projelerle organize şekilde yürütülecek bir sürecin ortaya çıkması sağlanacak. Başkanlar tarafından imza atılan protokolle birlikte; kültür, eğitim, sağlık, sosyal faaliyetler, turizm ve çevre koruma gibi alanlarda yapılacak iş birliğine karşılıklı olarak katkıda bulunulacak.

“Geçmişten Gelen Birikimlerimiz ve Geleceğe Dönük Hedeflerimiz Bu İki Kenti Birbiriyle Ayrılmaz Bir Bütün Haline Getirmiştir”

Bodrum ve Milas’ın kader çizgisinin sadece coğrafi nedenlerle sınırlı olmadığını belirten Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, “Geçmişten gelen birikimlerimiz ve geleceğe dönük hedeflerimiz bu iki kenti birbiriyle ayrılmaz bir bütün haline getirmiştir. Biz bunu ilan etmesek de Bodrum ve Milas iki kardeş şehirdir, ama buradaki kardeşliğin ayrıca bir anlamı vardır. Bu kardeşlik özümüzde var olanı şimdi yatırımlarla, çalışmalarla ve projelerle daha organize bir şekilde yürütülmesini sağlayacak bir birlikteliğe dönüşmesidir. Bu dönem Ahmet Başkanım, olumlu bir yaklaşımla bu öneriyi dillendirdi ve her iki belediye meclisi oy birliği ile almış oldukları ortak kararla kardeş şehir protokolünün gerçekleştirilmesine karar verdi.” dedi.

“Bu Süreç Karya Belediyeler Birliği’ne Kadar Gidecektir”

Bu protokolün çok önemli olduğunu belirten Başkan Tokat, “Bodrum’un ve Milas’ın gücü bir araya geldiğinde, ortaya çıkacak sinerjiye inancımız tam. Bu birliktelik, geçmişten gelen birikimlerimizin daha da canlandırılması adına Karya Belediyeler Birliği’ne kadar gidecektir.  Olumlu sonuçlarını hep beraber göreceğimiz bir süreci en iyi şekilde yaşamayı diliyor, hayırlı olsun diyorum.” dedi.

“Bir Araya Geldiğinde Tek Vücut Olan İki İlçeyiz”

Milas ve Bodrum’un birbirine çok benzer yanlarının olduğunu belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bir araya geldiğinde çok sağlam temeller üzerinde tek vücut olabilecek bu iki ilçeyi biz “Bir Elmanın İki Yarısı” olarak tanımlıyoruz. Bunun da sonucu olarak özellikle Karya ülkesinin iki güzide kenti olan Mylasa ve Halikarnassos’u bir araya getirecek olan kardeşlik bağını bugün bir protokol ile imza altına almak için buradayız.” dedi.

“Karya Belediyeler Birliği Bizim Yeni Projemiz”

Bölgenin tarihini, kültürü, coğrafi parçaları bir araya getirmek için bu önemli adımı adım attıklarını belirten Başkan Aras, “Bu adım sadece Milas ile Bodrum’u değil yakın bölgeyi de çok olumlu yönde etkileyecek, ülkeye de artı değer kazandıracak. Karya Belediyeler Birliği bizim yeni alan projemiz. Özellikle, turizmde, ekonomide ve yaşamda, kentler ön plana çıkmış durumda. Kentlerin kültürünü, yerel dinamiklerini kullanarak bölgesel hale getirmek ve dünyaya açmak çok daha etkili oluyor. Türkiye’de Kuzey Fırat örneğine bakarsak, orada yaklaşık 20 ili içine alan bir çalışma yapılıyor. Biz de burada 2 bin 500 yıllık Karya tarihini, 101 Karya kentini içinde barındıran 3 ayrı ilde bulunan 24 ilçeyi hatta Kos ve Kalymnos’u da bu iş birliğine katarak, Karya Belediyeler Birliği kurma çalışmalarını başlattık. Gerekli çalışmaların yapılmasının ardından meclislerimize ve bakanlıklarımıza götüreceğiz.” diye konuştu.