MUĞLA ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER KATEGORİSİNE GEÇTİ

30.03.2021


 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan ve tam 3.5 saat süren kabine toplantısının ardından Yeni Risk Haritası yayınlandı. Muğla, açıklanan verilere göre kırmızı iller kategorisine geçti.

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısının ardından 81 İl Valiliği’ne koronavirüs genelgesi gönderdi. Açıklanan Yeni Risk Haritası tablosuna göre çok yüksek risk grubunda bulunan Muğla’da Cumartesi ve Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

“Marketler ve Bakkallar 10.00-17.00 Arası Hizmet Verecek”

Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulama biçimine göre Cumartesi ve Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirtilen süre içerisinde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek.

Cumartesi/ Pazar günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacak.

Lokanta, restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

Online sipariş firmaları da Cumartesi ve / veya Pazar günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.

“Ramazan Ayı Boyunca Lokanta ve Kafeler Paket Servis Hizmeti Verecek”

Ramazan ayı boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Yine aynı şekilde Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemezken, sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacak.

“Kıpkırmızı Bir Türkiye’ye Uyandık Bugün”

Açıklanan yeni risk haritasına kapsamında ve alınan tedbirler doğrultusunda sosyal medya hesabından bir açıklama gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Av. Muhammet Tokat, kıpkırmızı bir Türkiye’ye uyanıldığını belirterek, “Günaydın... Kıpkırmızı bir Türkiye’ye uyandık bugün... 58 il ve nüfusumuzun %80’i en riskli alanda... Muğla’mız ve özellikle Milas’ımızda vakıa sayısı çok yüksek. Çok daha dikkatli olmak ve kurallara daha ciddiyet ve hassasiyetle uymak zorundayız.” dedi.