MİLAS BELEDİYE BAŞKANI AV. MUHAMMET TOKAT’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

28.10.2021


 

Bugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet’in, “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır;  fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyen iradenin 98. yılı.

 

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Kurtuluş Savaşı’mızın zaferle sonuçlanmasından sonra, 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Cumhuriyet bir milletin, yeniden doğuş öyküsüdür. Nene Hatunların, Hasan Tahsinlerin, Sütçü İmamların sesi, tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir.

 

Cumhuriyet, bir toplumu ulus statüsüne kavuşturan; bireyi, tebaadan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak sorumluluğumuz, bizlere emanet edilen Cumhuriyet değerlerini ilelebet yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır.

 

Unutulmamalıdır ki Cumhuriyet; benim, senin, hepimizindir.

 

İlk olarak bizlere bu bayramı emanet eden Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi, şükran ve minnetle anıyorum.

 

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 98. yıl dönümünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı en içten duygularımla kutluyorum.

 

Yaşasın Cumhuriyet !

 

                                                                                 Muhammet TOKAT

Milas Belediye Başkanı