Muğla belediye başkanları Milas'ta buluştu..

14.03.2022


Belediyemiz  ev sahipliğinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün başkanlığında  Büyükşehir Belediye faaliyetleri, Muğla belediye başkanlarının katılımıyla değerlendirildi.

Milas’a bağlı Güllük Mahallesi’ndeki Yalı Butik Otel’de gerçekleştirilen toplantıya; Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün,  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş,  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar ile daire başkanları ve kurum amirleri katıldı.

Toplantıda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, döviz kurundaki dalgalanmaya rağmen ciddi maliyetlerle çalışmalara devam ettiklerini söyledi. Ören altyapı projesi ihalesinin 20 Nisan´da yapılacağını belirten Gürün, döviz artışı ve dalgalanma nedeniyle projelere bulunan kaynakların revize edilmek zorunda kalındığını ifade etti.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Muğla genelinde her ay düzenlediğimiz istişare toplantılarımız kapsamında Milas’ta bir araya geldik. Yapılacak çalışmaları ele almak, değerlendirmek, mesleki açıdan kendimizi, hizmetlerimizi geliştirmek adına bu toplantılara önem veriyoruz. Katılan belediye başkanlarımıza teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, Ören’in 2054 yılına kadar arıtma ihtiyacını karşılayacak 74,5 km. uzunluğundaki kanalizasyon hattının ihalesinin 20 Nisan’da yapılacağını söyledi. Belediyelerin döviz kurundaki ani dalgalanmalardan çok olumsuz etkilendiğini ifade eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, mevzuattaki sıkıntılara da dikkat çekerek, “Tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü bu makamlar şikayet makamları değildir. Dünya Bankası´ndan uzun bir çalışmanın sonunda onaylatıp finanse ettiğimiz Ören altyapı projesine başlayacağız. Nisan ayında projenin ihalesi yapılacak. 2 yıl içerisinde tamamlamayı planladığımız projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Döviz artışı ve dalgalanma nedeniyle projelere bulunan kaynakların revize edilmek zorunda kalındığını ifade eden Başkan Gürün, MUSKİ’nin elektrik tüketim fiyatının oldukça fazla olduğunu, döviz kuru değişiminden kaynaklı belediyenin milyarlarca lira kaybı olduğunu, hizmetlerin ve maliyetlerinin ciddi şekilde arttığını, toplu taşımada şoförlerin artan maliyetler sebebiyle kazanmamaya başlaması sebebiyle toplu taşımaya zam yaptıklarını, ileriki dönemde maliyet artışları devam ederse mecburen ikinci bir zammı gündeme alabileceklerini belirtti.

Muğla’daki kaçak inşaatların yıkımına devam edildiğini söyleyerek, “ikinci imar barışı” söylentisi sebebiyle ciddi bir kaçak yapılaşma artışının olduğunu ifade eden Başkan Gürün, ilgili bakanlığın ikinci bir imar barışı olmayacağı yönünde gerekli açıklamayı bir an önce yapmasını istedi. Toplantı, basına kapalı olarak devam etti.