ÇOMAKDAĞ-KIZILAĞAÇ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

25.03.2022


Milas Belediye Başkanlığı ‘Kültürel Mirası Koruma Programı kapsamında Milas Çomakdağ-Kızılağaç Mahallesi Kültür Varlıklarını Koruma Çalıştayı Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.

Çomakdağ Kızılağaç çevresinde yer alan kültür varlıklarının belgelenmesi, restorasyon ve korunmasına yönelik öneriler sunulması ile bölgenin kültür turizm alt yapı projelerinin hazırlanması amacıyla düzenlenen değerlendirme toplantısına Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ateş ve Halil Mutlu katıldı. Toplantı Milas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Değerlendirme Toplantısı’nda ODTÜ Mimarlık Bölümü Kültürel Mirası Koruma Lisansüstü Programı ve ODTÜ Tarihsel Çevre Değerlerini Araştırma ve Uygulama Merkezi Başkanı  Dç. Dr Güliz Bilgin Altınöz sunum gerçekleştirirken sunumun ardından Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da görüş ve değerlendirmeler yaptı.

ODTÜ ile uzun zamandan beri bir iş birliği bir paydaşlık durumumuz söz konusu olduğunu belirten Başkan Tokat; “Ülkemizin en saygın akademik kuruluşlarından birisi ilçemize son derece ilgi duymanızdan ilgi göstermenizden son derece mutluyuz. Sizin için de bizim için de çok önemli bir çalışma alanı olduğunu sonuçlarının size de bize de çok şeyler kazandıracağını biliyoruz. Süreç içerisinde proje üretmeye son derece özen gösterdik. Ama özellikle Büyükşehir Yasası ilçe belediyeleri açısından darbe vurucu bir sonuç doğurdu. Yaptığımız, uygulamasına başladığımız projeler başta ekonomik sebeplerden dolayı gerçeklemedi yada hız kesmek durumunda kaldık. 2022 yılı itibariyle bu çalışmalara yeniden hız verdik. Çomakdağ-Kızılağaç projesi ve Balavca bizim için önceliğini ve önemini koruyor” dedi.

Çomakdağ Milas’ın örnek köyü olabilir…

Ülkemizin çeşitli yerlerinde örnek köyler gördük. Milas’ta da böyle bir yer oluşturma fikri uzun zamandan beri var. Bölgeyle, oradaki vatandaşlarımızla yakın temas içerisindeyiz. Çomakdağ’da güzel bir proje yaparak burası da Milas’ın örnek köyü diyebileceğiz. Çalışmalarınız tamamlanınca buradan çok güzel veriler alacağız. Bu çalışmanın sonuçlarını dört gözle bekliyoruz” dedi.