MİLAS BELEDİYESİ ÜRETİCİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYOR…

16.06.2022


Milas Belediyesi ve S.S. Savran Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında ‘Büyükbaş Hayvanların Kaba Yem İhtiyaçları İçin Silajlık Mısır Tohumu Destekleme Protokolü’ imzalandı.

Milas Belediyesi ilçemizdeki kooperatif faaliyetlerinin desteklenmesi, büyükbaş hayvancılıkta verimi arttırmak, büyükbaş hayvanların kaliteli kaba yem ihtiyaçlarını gidermek, yerli üretimi arttırmak, kırsal kalkınmayı geliştirmek ve artan maliyetler karşısında üreticilerin desteklenmesi amacıyla S.S. Savran Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile iş birliği protokolü imzaladı.

30 üreticiye dağıtım gerçekleştirildi…

Protokol kapsamında mısır tohumu, kooperatif ortağı olan, aktif olarak kooperatife süt veren, üzerine kayıtlı arazide silajlık mısır ektiğini belgeleyen 2022 yılına ait Çiftçi Kayıt Sistemi (Ç.K.S.) belgesini ibraz eden S.S. Savran Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarına %50 hibe şeklinde dağıtılacak.

Gerçekleştirilen törenle 48 ortağı olan kooperatiften gerekli şartları yerine getiren 30 üreticiye dağıtım yapıldı.

Savran Mahallesi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik protokol konuşmalarıyla devam etti. Törene Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Mutlu, S.S.153 Nolu Milas Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Çoban, Savran Mahalle Muhtarı İsmail Avcı, S.S. Savran Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Demirci ve vatandaşlar katıldı.

Gerçekleşen konuşmaların ardından S.S. Savran Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Demirci ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat protokolü imzaladılar. İmza töreninin ardından üreticilere mısır tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Önümüzdeki süreçlerde farklı iş birlikleri ve desteklemeler de yapacağız…

Protokol imza töreninde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “Bugün burada Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz ve Belediyemiz arasında bir protokol imzalayacağız. Öncelikle Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzün çok yeni bir müdürlük olduğunu belirtmem gerekiyor. Bugün sadece mısır tohumu üzerinden bir protokol imzalıyoruz. Ama önümüzdeki süreçlerde sizlerin daha iyi üretim yapabilmesi ve ürettiğinden daha iyi kazanç elde edebilmesi için Milas Belediyesi olarak başka iş birlikleri ve başka destekleri arkasından getireceğimizi burada sizlere söylemek istiyorum.

Amacımız her noktadaki üreticiye ulaşabilmek…

Belediyelerin özellikle tarımsal alanda iş yapması daha çok eski bir olay değil. Biz Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz olmadan önce de birlik ve kooperatiflerimizle yol yürüme ve çalışmalar yapma gayretini önceden de yapıyorduk. Şimdi kurumsal hale geldi. Milas Belediyesi’nde sadece tarımsal işlere bakan bir müdürlük var. Bu müdürlüğümüzle birlikte arıcılıktan tutun halı dokumacılığına, sebze üreticiliğine, sütçülük ve hayvancılığa kadar birçok alanda Milas Belediyesi üreticinin desteklenmesi için gayret gösteriyor. Önümüzdeki süreç içerisinde bu desteklerin kapsamını genişleteceğiz. Süt Birliğimizle de önümüzdeki süreçte daha geniş kapsamlı, daha çok sayıda üreticiyi kapsayacak protokollerimiz yapılacak. Bu konuda da şu an çalışmalar sürdürülüyor. Amacımız her noktadaki üreticiye ulaşabilmek. Maliyetler konusunda sizleri desteklemek aynı zamanda satarken de daha fazla kazanç alma noktasında ya da sattığınız ürünün daha fazla alana yayılması noktasında biz sizlere destek olmak istiyoruz. Protokol imza törenine katılan herkese teşekkür ediyorum. Her şey memleketimiz için her şey üreten bir Türkiye için. Protokolümüz hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.