KIYIKIŞLACIK’TA SERGİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

04.08.2022


Milas Belediye Başkanlığı “Kültürel Mirası ve Çevre Değerlerini Koruma Programı” kapsamında; Milas Kıyıkışlacık Mahallesi Iasos Antik Kenti ve çevresinde yapılması planlanan Iasos Ziyaretçi Karşılama Merkezi Yarışma Projeleri Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Milas Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü KUDEB Birimi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Iasos Kazı Başkanlığı, Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliği, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Akademisi AURA İstanbul, DYO Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin öğretim üyelerinin desteği ile Kıyıkışlacık Iasos Ziyaretçi Karşılama Merkezi özelinde, bölgenin kültür ve çevre değerlerinin korunmasına yönelik öneriler sunulması ve gelecek projeksiyonunun tanımlanması planlanan proje yarışması kapsamında;  Nisan 2022 tarihlerinde İasos Antik Kenti ve çevresinde atölye çalışması yapılmış ve çalışmalara ilişkin 6 farklı öneri proje hazırlandı.

Açılışta ödüller takdim edildi…

Kıyıkışlacık Balık Pazarı Müzesi’nde gerçekleştirilen sergi, açılış konuşmalarıyla başladı. Projelere ilişkin sunumlar ve katılımcıların görüş ve değerlendirmeleriyle devam eden etkinlik ödül töreniyle son buldu. Sergi açılışında 6 farklı öneri projesi sergilenirken ödül almaya hak kazanan projeye plaket takdimi gerçekleştirildi.

Açılış törenine Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ateş, Halil Mutlu ve Milas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Reşit Özer katıldı.

Kıyıkışlacık çok önemli değerlerimizden birisi...

Açılış töreninde konuşan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür etti. Milaslı olarak övünebileceğimiz çok önemli değerlerin olduğunu belirten Başkan Tokat, “Tarihinden tutun turizmine kadar Kıyıkışlacık çok önemli değerlerimizden birisi. Sergide çok kıymetli projeler var. Projelerin hazırlanmasında emek veren herkese teşekkür ediyor, ödül almaya hak kazanan proje sahiplerini kutluyorum” dedi.

10 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini bekliyor…

 Kıyıkışlacık Balık Pazarı Müzesinde açılışı gerçekleştirilen sergi, 03 – 10 Ağustos 2022 tarihleri arasında halkımıza açık olarak sergilenmeye devam edecek.