MİLAS BELEDİYESİ BOĞAZİÇİ’NDE VATANDAŞLARLA BULUŞTU

04.10.2022


 Boğaziçi Mahallesi’ndeki merkez ve siteler bölgesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, yapılan çalışmaları yerinde değerlendirdi, yapılacak çalışmaların planlanmasını gerçekleştirdi.

 

 

 

Milas’ın 132 mahallesinde yaşayan vatandaşların taleplerini yerinde dinlemek için buluşmalar organize eden Milas Belediyesi, pazartesi günü Boğaziçi Mahallesi’nde merkez ve siteler bölgesinde yaşayan mahalle sakinleri ile bir araya geldi.

Buluşmaya; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Başkan Yardımcısı Halil Mutlu ve Boğaziçi Mahalle Muhtarı Ferhat Karakoyun’un yanı sıra belediye birim müdürleri, merkez mahalle sakinleri ile sitelerin 70’i aşkın temsilcisi katıldı.

Başkan Tokat, alana giriş yaptığı esnada çiçeklerle karşılandı.

 

“GEÇİŞ SÜRECİ SONA ERİYOR”

Büyükşehir Yasası’nın getirdiği geçiş sürecinin henüz tamamlanmadığını dile getiren Başkan Tokat, “Vergi muafiyeti, önce 5 yıldan 6 yıla, ardından 10 yıla çıkarıldı. 2023 başı itibariyle sona erecek. Böylece normal bir sürece geçilecek derken, yeni bir yasal düzenleme oldu. Mahalleler kırsal ve merkez mahalle olarak ayrıldı. Merkez statüsünde olan mahalleler vergi verecekler, kırsal mahalleler vergi vermeyecek. Türkiye’nin en fazla mahalleye sahip ilçelerinden biri olan Milas’ta bu kriterlere göre yüzde 80’i yine kırsal olacak ve Milas yine yüzde 20 ile geçinecek. Şu anda 132 mahallesi olan Milas Belediyesi, sadece 18 mahalleden vergi alıp, diğer mahallelere hizmet götürmeye çalışıyor. Buna rağmen Milas Belediyesi 132 mahalleye eşit hizmet götürüyor.” dedi.

 

“GAYRİRESMİ NÜFUS GERÇEK NÜFUSUN 4 KATI”

Başkan Tokat, resmi kayıtlara göre nüfusun ilçe genelinde 155 bin civarında olmasına rağmen belirtilen nüfusun sadece Boğaziçi’nde olduğunu tahmin ettiklerini dile getirdi. Milas Belediyesi’nin yaz aylarında turizm dolayısıyla resmi nüfusun neredeyse 4 katına hizmet götürdüğünü belirtti.

 

BOĞAZİÇİ’NE HİZMETLER SÜRECEK

Sitelerin yöneticileri ve merkez mahalle sakinleri ile bir araya gelen Başkan Tokat ve ekibi, Milas Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan hizmetleri değerlendirdi, yeni talepleri not etti ve planladı. Boğaziçi programı, esnafların ziyaret edilmesinin ardından Boğaziçi Koruma ve Güzelleştirme Derneği’nde yapılan sohbetle son buldu.