MİLAS BELEDİYESİ’NDE HASAT ZAMANI…

28.12.2022


 Milas Belediyesi kendi bünyesindeki zeytinleri hasat etmeye başladı. Türkiye’de zeytin ve zeytinyağına ilk ve tek AB coğrafi işareti alan Milas’ta zeytin hasat telaşı yaşanırken, Milas Belediyesi de bünyesindeki zeytinleri toplayarak kaliteli zeytinyağı üretmenin gururunu yaşıyor.

Milas Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekipler, farklı yerlerdeki arazilerde hasada devam ediyor. Zeytin ve Zeytinyağının Başkenti Milas’ta, Milas Belediyesi’ne bağlı teknik personellerce hasat öncesi yapılan rekolte tespitlerine göre yaklaşık 23 bin kilogram dane zeytin mahsulü bekleniyor. 
Hasat dönemi ilgili bilgi veren Tarımsal Hizmetler Müdürü Süleyman Karatoprak, müdürlüğe bağlı teknik personellerce hasat öncesi yapılan rekolte tespitlerine göre yaklaşık 23 bin kilogram dane zeytin mahsulü tespit edildiğini ve hasatın yaklaşık 1 ay devam edeceğini belirtti. Karatoprak, hasat sonu sıkılan zeytinlerden elde edilen memecik cinsi zeytinyağları, belediyemizin düzenlemiş olduğu iftar yemeklerinde, Milas’ın ve coğrafi işaretli zeytinyağımızın tanıtımında kullanıldığı bilgisini de verdi.

ÜRETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, temel belediyecilik görevlerinin yanı sıra tarımsal faaliyetlere çok önem verdiklerini belirterek “Türkiye’de zeytin ve zeytinyağına ilk ve tek AB coğrafi işareti alan Milas’ımızda Belediye olarak da zeytinyağı üretmenin gururunu yaşıyoruz. Üretmenin önemini çok iyi biliyoruz. Belediyemize ait zeytinliklerde hasadı kendimiz yapıyoruz. Binlerce yıldır topraklarımızda yetişen zeytin ağaçları halkımız için büyük değerdir. Zeytin ve zeytinyağı bizler için sofralarımıza verdiği tadın ötesinde yeri gelmiş erkeklerimizin düğünü, yeri gelmiş kızlarımızın çeyizi olmuştur. Ekonomimizin temel direği olan zeytin ve zeytinyağının üretiminde Milas Belediyesi olarak yer almak, gelen konuklarımıza ürettiğimiz zeytinyağını hediye olarak sunmak bizler için gurur vericidir.” dedi.