Başkanın Mesajı

Başkanın Mesajı

2009 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde mazbatamızı alıp göreve başladığımız günden itibaren alt yapı, üst yapı, tanıtım, kültürel, sportif, iktisadi, restorasyon, eğitim, tarımsal, sağlık ve peyzaj çalışmalarıyla ilçemizi çağdaş bir kent yapma yolunda çok önemli adımlar attık. 

1868 yılında kurulması dolayısıyla Türkiye’nin en köklü belediyelerinden biri olan Milas Belediyesi, 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile 2014 yılında büyükşehir ilçe belediyesi statüsü kazandı. Birlik ve dayanışma içerisinde, Milas’ı ‘ortak akıl’ ile yöneterek, halkımıza hizmet etme gayreti içerisindeyiz. 132 mahallesi ile Türkiye’nin en fazla mahallesi bulunan 10. ilçesi olan Milas’ta belediye hizmetlerimiz olarak kırsal mahallelerimize yoğunlaştık.  Gerçekleştirdiğimiz altyapı ve üstyapı çalışmaları bunun en büyük kanıtıdır. 132 mahalleye etkin, adil ve programlı hizmet götürme noktasında önemli aşamalar kaydettik.


6360 sayılı Büyükşehir Kanunu ile belediyemiz tarafından yürütülmekte olan su, kanalizasyon, itfaiye, otogar, otopark, mezbaha hizmetleri Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Bu gelir getirici hizmetlerin büyükşehir belediyesine geçmesinden dolayı, gelirlerimizde ciddi azalma oldu. Ayrıca, 6360 sayılı Kanun’dan önce 13 mahallemiz mevcut iken, Kanun’dan sonra mahalle sayımız 132’ye çıkarak, hizmet götüreceğimiz coğrafi ve beşeri alan da genişledi. Vergi tahsil ettiğimiz bazı mahallelerimiz de vergi muafiyetine uğradı. Hizmet götüreceğimiz mahalle sayısının artması ve yaşanan gelir kayıplarından dolayı bütçe dengeleri bakımından ekonomik gelirde düşüş yaşadık. Ancak tüm bu olumsuzluklara rağmen ‘132 mahalleye eşit ve etkin hizmet’ sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 

    

    Şehirleşme noktasında önemli mesafeler kat ettik. 2014 yılı içerisinde ihale edilen, 6360 sayılı Kanun kapsamında da Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devir edilen alt yapı çalışmaları yasa nedeniyle MUSKİ’ye devredilse de bütün üst yapı çalışmaları belediyemiz tarafından yapıldı. 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu öncesinde gerçekleştirdiğimiz yağmur suyu ve kanalizasyonu ayrı hatlardan taşıyan büyük alt yapı çalışmaları tamamlandığı an, modern bir kentin olmazsa olmazı altyapı sorunu çok büyük ölçüde ortadan kalktı. 


Şehrimizin geleceği için önemli adımlar attık. Çeşitli projelerle şehir altyapısını güçlendirdik. Trafik güvenliği için yollar yaptık, onarımını gerçekleştirdik. Trafik akışını iyileştirdik. Ayrıca, şehir planlamasını sürdürülebilirlik ilkesiyle uyumlu bir şekilde yönlendirdik ve yeşil alanların, parkların ve kamusal tesislerin sayısını artırdık.


Ayrıca, içerisinde basketbol ve voleybol sahaları, kapalı yüzme havuzu bulunan modern kapalı spor tesisi belediyemiz tarafından yapılarak tamamlandı. Atatürk Spor Kompleksi sayesinde amatör spor kulüpleri ve vatandaşlarımız sportif faaliyetlerini rahatça yapabiliyor. 


Sosyal belediyecilik anlamında üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu bağlamda; dar gelirli, muhtaç ailelere yardımlar yapıyor, Halk Kart ile gerekli desteği sağlıyoruz. 


Halkımızın sağlığı ve eğitimi öncelikli konular arasında yer aldı. Yakın bir zamanda hizmete açacağımız Şehit Mehmet İşler Sağlık Evi sayesinde sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıracağız. Aynı zamanda, dar gelirli ailelerimize yönelik açtığımız Oyun Evi ile çocuklarımızın geleceği ve kaliteli eğitim almaları için olanak sağladık.


Yapılan çeşitli sanatsal ve kültürel etkinliklerle, ilçemizin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtım çalışmalarına devam ediyoruz. Her yıl düzenlediğimiz onlarca konser, etkinlik, tiyatro, spor müsabakaları, sanat faaliyetleri ile halkımızın kültürel gelişimlerine katkı sağladık.


Şehrimizin çevresel sürdürülebilirliğine odaklandık. Atık yönetiminde yenilikçi projeler başlattık, geri dönüşümü teşvik ettik ve enerji verimliliğini artırdık. Yeşil enerji kaynaklarına yatırım yaparak, çevreye duyarlı bir şehir olma hedefimize doğru ilerledik. Hayata geçirdiğimiz ‘Atık Getirme Merkezi’ ile çevrenin korunmasına destek sağlıyoruz. Yakın bir dönemde belediye tesislerimizde güneş sistemleri kullanarak temiz enerjiye yöneleceğiz.


Yerel ekonomiyi destekleyerek istihdam olanaklarını artırdık. Kooperatiflerimize destek sağladık. Tarımsal üretimi teşvik ederek, çiftçilerimizin ekonomik kalkınmasını sağlamak için çaba sarf ettik. Şu ana kadar binlerce fide, ata tohumu halkımızla buluştu. Kırcağız’da hayata geçireceğimiz Tohum Merkezi ile ata tohumlarımızı geliştirecek, vatandaşlarımıza ulaştıracağız.


Bu çalışmaların yanı sıra, kentimizi acil durumlar karşısında hazırlıklı tutmak için gerekli imar çalışmalarımızı yürütüyoruz. Halkımızın güvenliği ve refahı, her zaman önceliğimiz oldu. Tamamı Milas Belediyesi’nde görev yapan çalışma arkadaşlarımız tarafından oluşturulan ‘Milas Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi’, farklı kurum ve derneklerle işbirliği halinde çalışmalarını sürdürürken, olası afet ve acil durumlarda can kurtarmak için eğitimlerine devam ediyor.


İlçemize hizmet yolunda, uzlaşma anlayışı ile bizlere yardımcı olan, hizmetlerimizde bizlere katkı sağlayan meclis üyelerimize, özveriyle çalışan belediyemiz personeline, desteklerinden dolayı tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına en içten duygularımla teşekkür ederim.


Milas Belediye Başkanı olarak, halkımızın ihtiyaçlarına duyarlı olmaya devam edeceğim ve Milas’ın daha da gelişmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğim. Sizlerin desteği ve güveni, başarımızın temel kaynağıdır. Halkımızla birlikte daha da güçlenerek, başarılı bir gelecek inşa edecek; Milas için Aşkla çalışmayı sürdüreceğiz.


                                                                                                                                                     Muhammet TOKAT

                                                                                                                                                  Belediye Başkanı