» Milas'a Özel  » Tarihi Yerler

  

MİLAS EVLERİ
 

 Milas, geçmiş tarihiyle, bugününü içiçe yaşayan nadir yerlerden biridir. Pek çok sokağımız, mahallemiz geçmişine sahip çıkan isimlerle anılır. Her bir evin yaşanmış tarihiyle, yaşanmış aileleriyle özdeşleşmiş bir hikayesi mutlaka vardır.

Tarih boyunca farklı medeniyetlere ve toplumlara ev sahipliği yapmış Milasımızda, ikiyüz elli yıl öncesine kadaruzanan konaklar, evler bulunmaktadır.

Her karış toprağında tarihin izleriyle karşılaşabileceğiniz Milasta, hizmet vermek hem büyük bir gurur, hem de ciddi bir sorumluluktur.

Gelecek nesillere dünü, bugünü en anlamlı ve en sağlıklı taşıyabilmek adına büyük gayretler içerindeyiz.

Tarihi evlermizi, bilimin bizlere sunduğu en iyi tekniklerle, profesyonel kadrolarla, aslına uygun olarak restore etmek için çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızdan biri olan "Hacı Ali Ağa konağı" tamamlandığında, halkımıza tarihi evleri koruma ve yaşatma konusunda iyi bir örnek ve geleceğe güzel bir hediye bırakmış olacağımıza inanıyorum.

Milasta her biri farklı kimliklerde, farklı mimarianlayışlarla yapılmış onlarca tarihi konak tekrar sahiplenilmeyi, yaşatılmayı bekliyor. Tarih dostlarının da desteği ile Milası, "yaşayan geçmişi" ile yarınlara taşımayı, herşeyden önce bir "Milaslı" olarakgörev kabul ediyorum.

Belediyemiz Kültür Yayınları içerisinde yer alan bu değerli kitapta, Milas evlerini, güzelliklerini ve çabamızın nedenlerini göreceğinizi ümit ediyorum.

 

 

 

MuhammetTOKAT                                                                                                                                                                                    BELEDİYE BAŞKANIEklenme Tarihi: 05.01.2015

Tarihi YerlerHERACLEIA
IASSOS
UZUN YUVA
BEÇİN KALESİ
GÜMÜŞKESEN MEZAR ANITI
BALTALI KAPI
LABRANDA
ÇÖLLÜOĞLU HANI
HACIALİAĞA KONAĞI
ARASTA
UZUNYUVA VE HEKATOMNOS LAHTİ
MİLAS EVLERİ


1